Kategorie
Ostatnie posty
Pościel do sypialni na każdą porę roku - jak wybrać?
Pościel do sypialni wpływa zarówno na komfort snu swojego użytkownika, jak i na wygląd tego szczególnego pomieszczenia. Pokój tego typu musi być przytulny, sprzyjający wypoczynkowi. Nic więc dziwnego, że równą uwagę należy przykładać i do jakości pościeli, i do jej wyglądu. Jak wybierać pościel, aby cieszyć się doskonałym snem i piękną aranżacją sypialni przez cały rok?
Jaka pościel do sypialni jest najwygodniejsza?
Pościel ma bezpośredni kontakt ze skórą swojego użytkownika, dlatego musi odznaczać się szczególnymi właściwościami. Nie powinna być szorstka, sztywna ani sztuczna, ponieważ mogłaby podrażniać skórę i powodować przegrzewanie się ciała w trakcie snu. Za najlepszy materiał na pościel do sypialni uznaje się bawełnę, występującą w różnych wersjach do wyboru. Dlaczego to właśnie bawełna oferuje najbardziej komfortowy wypoczynek? Eksperci nie mają wątpliwości: "Włókna bawełniane są naturalne, nie powodują podrażnień ani reakcji alergicznych". Pościel z bawełny jest też bardzo miękka, gładka i przyjemna w dotyku. Ponieważ przepuszcza powietrze, pozwala skórze oddychać, chroniąc ciało przed przegrzewaniem. Ma również właściwości higroskopijne, co oznacza, że pochłania wilgoć i odprowadza ją z powierzchni skóry, gwarantując swojemu użytkownikowi komfortowy wypoczynek i lepszą regenerację podczas snu. Pościel do sypialni z bawełny ma też inne praktyczne właściwości. Jest wytrzymała i odporna na zużycie oraz częste pranie, co pozwala utrzymywać ją w higienicznej czystości.
Rodzaje pościeli bawełnianej
Różne sposoby obróbki tkanin bawełnianych pozwalają na stworzenie pościeli o różnych właściwościach. Jedne z nich lepiej sprawdzą się w trakcie zimowych chłodów, a inne latem, kiedy nawet nocą trudno jest schłodzić pomieszczenia tak, aby zapewnić sobie komfortowy sen. Jakie rodzaje bawełnianej pościeli do sypialni można wyróżnić?
Pościel bawełniana 100%
Pościel do sypialni ze 100% bawełny w swojej podstawowej wersji jest najbardziej popularna i najbardziej uniwersalna. Ma gładką powierzchnię, która nie mechaci się, dzięki czemu tkanina wygląda estetycznie nawet po wielokrotnym wypraniu. Pościel bawełniana jest też miękka i delikatna. Świetnie sprawdza się jako wyposażenie łóżeczka dziecięcego. Ponieważ bawełna jest naturalną tkaniną, nie powoduje reakcji alergicznych i nie podrażnia nawet najbardziej delikatnej skóry niemowląt. Występuje też w wielu wariantach wzorniczych do wyboru. Najbardziej atrakcyjna wizualnie jest jednak pościel 3D, cechująca się wyrazistymi nadrukami i intensywnymi, trwałymi kolorami, które nadają charakter aranżacji sypialni.
Pościel satynowa (z bawełny satynowej)
Pościeli z bawełny satynowej nie można mylić z inną pościelą satynową, pościelą z poliestru. Tylko ta pierwsza produkowana jest bowiem z naturalnych włókien bawełnianych, poddawanych specjalnej obróbce. Satyna bawełniana zachowuje wszystkie właściwości 100% bawełny, a jednocześnie zyskuje też kilka dodatkowych zalet. Ma jeszcze gładszą i delikatniejszą teksturę. Jest chłodna w dotyku, co świetnie sprawdza się latem. Jej wygładzone włókna nadają pościeli delikatnego, satynowego połysku, który sprawia, że pościel ułożona na materacu wygląda bardziej elegancko. Również kolory i wzory zyskują na pościeli satynowej wyrazistość i głębię. Jest to zatem odmiana bawełnianych poszewek dla najbardziej wymagających osób, preferujących wykończenie z delikatnym połyskiem.
Pościel flanelowa
Pościel z flaneli to nadal pościel z bawełny, jednak z dodatkową pokrywą runową. Taką okrywę włókienną uzyskuje się w procesie drapania i strzyżenia powierzchni tkaniny. Skutkiem obróbki jest stworzenie meszku - niezwykle miękkiego, delikatnego i przyjemnego w dotyku. Dzięki niemu pościel flanelowa ma wyjątkowo dobre właściwości termoizolacyjne. Doskonale sprawdza się jesienią i zimą, kiedy od pościeli użytkownik oczekuje przede wszystkim komfortu cieplnego oraz możliwości otulenia się czymś miękkim i puszystym.
Jaką pościel wybrać na lato, a jaką na zimę?
Jeśli chodzi o właściwości użytkowe, pościel do sypialni z bawełny jest właściwie tak uniwersalna, że sprawdzi się dobrze niezależnie od pory roku. Można jednak dostosować jej rodzaj do potrzeb użytkownika, które zmieniają się w ciągu roku. Kiedy pogoda dopisuje, temperatury utrzymują się na wysokim poziomie, a w mieszkaniu jest niemal tak gorąco jak na zewnątrz, warto zadbać o to, by pościel koiła rozgrzane ciało i skórę. Dzięki temu znacznie łatwiej jest zasnąć, a sam sen ma lepszy wpływ na organizm - pomaga mu zażyć nocnej regeneracji. Z kolei zimą najistotniejszy jest komfort cieplny, który zapewnia pościel nieco grubsza, lepiej izolująca od otoczenia. Pod miękką, puszystą wręcz pościelą ciało łatwiej relaksuje się, otulone ciepłem i delikatnością. Jaki jest więc przepis na idealne wyposażenie sypialni?
Latem: Warto wybrać pościel z bawełny satynowej, która daje wrażenie chłodu. Satyna bawełniana to materiał pochłaniający wilgoć i usuwający ją z powierzchni skóry. Taka pościel dzięki swojej jedwabistości zdaje się wręcz chłodzić ciało, oferując doskonałe warunki do zasypiania.
Zimą: Najlepiej zainwestować w pościel flanelową, którą poleca się zwłaszcza zmarzluchom. Taki rodzaj pościeli pozwala wręcz zatopić się w ciepłej kołdrze i idealnie odizolować się od chłodu.
Wiosną i jesienią: Dobrze będzie wybrać zwykłą pościel ze 100% bawełny, która jest optymalnie ciepła, miękka i przyjemna w dotyku. Tak naprawdę można używać jej w każdym sezonie, ale najlepiej sprawdzi się późną wiosną i wczesną jesienią, zanim pogodę zdominuje zwiastujący nadejście zimy chłód lub wręcz przeciwnie - męczący w dzień i w nocy upał.
Wygląd ma znaczenie, czyli jak dobrać pościel do aranżacji sypialni?
Współczesne sypialnie tworzy najczęściej łóżko z materacem, wokół którego rozgrywa się pozostała część aranżacji wnętrza. To właśnie ten mebel wypoczynkowy jest sercem wystroju i to on w głównej mierze decyduje o tym, w jakim stylu urządzone jest pomieszczenie. Co prawda, łóżko można nakryć też kocem czy specjalną narzutą, jednak mimo wszystko wygląd pościeli będzie miał ogromne znaczenie dla designu całej sypialni. Jak więc dobrać go do aranżacji?
Kiedy w grę wchodzi wygląd pościeli, nie ma lepszego rozwiązania niż pościel 3D. Trójwymiarowe tekstylia charakteryzują się bowiem wyjątkową jakością nadruków. Mają bardzo wyraziste, głębokie kolory, które nie ulegają płowieniu. Odznaczają się także bardzo szczegółowymi i wytrzymałymi nadrukami w różnym stylu. Niezależnie od rodzaju pościeli - pościel flanelowa, satynowa czy zwykła bawełniana - modele w wersji 3D stanowią rozwiązanie, które w największym stopniu wpłynie na wygląd aranżacji sypialni. Szeroki wybór wzorów sprawia natomiast, że na taką pościel można zdecydować się niezależnie od jej przeznaczenia. Istnieją bowiem pościele 3D dla dzieci, dla młodzieży i w wariantach uniwersalnych.
Pościel flanelowa, satynowa i zwykła pościel bawełniana 3D dekorowana jest najczęściej wzorami:
- geometrycznymi - kwadraty, kółka, romby, trójkąty,
- roślinnymi - kwiaty, liście,
- zwierzęcymi - między innymi modne flamingi,
- motywem kraty,
- patternem typu serce, kropka i tym podobne,
- motywami abstrakcyjnymi,
- motywami świątecznymi,
- motywami nawiązującymi do grafik stosowanych w sieci, na portalach społecznościowych, itd.
Wybór pościeli z wzorem 3D, zarówno satynowej, jak i flanelowej, jest zatem ogromny i bardzo zróżnicowany, również w kwestii stosowanej gamy kolorystycznej. Wyróżnić można bowiem pościel stonowaną, utrzymaną w odcieniach tego samego koloru lub w zestawieniach dwóch, trzech różnych barw, a także pościel bardzo kolorową, odpowiednią do pokoju dziecięcego, młodzieżowego czy tego utrzymanego w stylu rustykalnym, boho lub retro. Jaki wzór wybrać, aby pościel do sypialni prezentowała się efektownie przez cały rok?
Pościel a styl aranżacyjny sypialni
W dzisiejszych czasach wyróżniamy kilka najpopularniejszych stylów aranżacyjnych. Jest to między innymi loft i styl industrialny, styl glamour, styl skandynawski, boho, retro, rustykalny, nowojorski, klasyczny czy tradycyjny. Zwykle odchodzi się od nich podczas urządzania sypialni dla dziecka czy nastolatka - wtedy to mały człowiek decyduje, pod jaką pościelą chce spać i jak będzie wyglądał jego pokój. Zasadniczo jednak sypialnia powinna prezentować się spójnie.
Jeśli wypełniają ją naturalne kolory, jasne lub drewniane meble i subtelne dodatki, warto zainwestować w pościel 3D z równie naturalnymi i delikatnymi wzorami. Świetnie sprawdzą się więc motywy florystyczne, takie jak deseń liści czy modne piórka. W aranżacji bardziej nowoczesnej można pokusić się o wzory geometryczne, które trafią również na dywany czy zasłony. Należy rozróżnić tu jednak styl glamour - gustujący w efektownych zdobieniach i błyszczących powierzchniach, od surowego stylu industrialnego, w którym lepiej sprawdzi się pościel z wyrazistym, ale nie przesadnie szykownym wzorem. W pomieszczeniu urządzonym klasycznie dobrze zaprezentują się tekstylia udekorowane powtarzalnymi patternami typu serduszko czy kropeczka, a przy tym utrzymane w stonowanej kolorystyce. Z kolei do sypialni tradycyjnej można dobrać pościel zarówno bogato zdobioną, jak i kolorową.
Pościel plus narzuta - pełna oprawa łóżka w aranżacji sypialni
Niezależnie od tego, czy na łóżku gości akurat pościel flanelowa, czy satynowa, powinna towarzyszyć jej narzuta, która pełni funkcję ochronną i dekoracyjną. Niekiedy narzutę zastępuje się kocem, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Koc może bowiem rolować się, tracąc estetyczny wygląd. Jednocześnie jest przy tym wielofunkcyjny - sprawdza się jako dodatkowe źródło ciepła. Tymczasem narzuta ma najczęściej spory rozmiar, dzięki czemu zakrywa zarówno pościel, jak i część łóżka. Jest grubsza i nieco sztywniejsza, co sprawia, że lepiej układa się na posłaniu. Odpowiednio dobrana może w znaczącym stopniu odmienić wygląd całej aranżacji sypialni. Warto oczywiście dopasować ją do wybranej już pościeli. Spójność kolorystyczna pozwoli zadbać o elegancki wygląd łóżka, a tym samym również pomieszczenia. Ponieważ narzuta jest najczęściej gładka, jednolita, pomoże stonować charakter ozdobnej pościeli i wprowadzić do sypialni pożądany efekt szyku.
Ostatnie komentarze