Ostatnie komentarze

  • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
    UserDemo
    Mar 12, 2021
  • Nunc consequat auctor neque, ut laoreet augue rhoncus viverra. Maecenas...
    UserDemo
    Mar 12, 2021

Tagi bloga

Nie ma tagów
Kogo zimą zaprosić do sypialni? Pościel z Flaneli VS Pościel z Polaru

Kogo zimą zaprosić do sypialni? Pościel z Flaneli VS Pościel z Polaru

date_range Sep 17, 2021
Kamil Poter

Kiedy na zewnątrz zaczyna robić się chłodno, na ciele i łóżku często pojawiają się dodatkowe warstwy materiałów. O ile ubiór na cebulkę rzeczywiście ma sens, to dodatkowa poszwa na kołdrę okaże się zbędna, jeśli wybór padnie na odpowiedni materiał pościeli. Zamiana lnu czy jedwabiu na cieplejsze tkaniny, takie jak flanela czy polar, to zdaniem ekspertów dużo lepszy pomysł niż mnożenie warstw. Typowo zimowe materiały nie tylko dodają przytulności wnętrzu sypialni, ale przede wszystkim utrzymują ciało w cieple, jednocześnie zapewniając doskonałą termoregulację.


Ciepło, cieplej, najcieplej, ale nie za gorąco.

Pościel flanelowa w sypialni Flanela to miękka i ciepła tkanina bawełniana, która pochodzi ze Szkocji. Początkowo wytwarzana była z wełny owczej. Należy do grupy tkanin z okrywą runową, która jest dwustronnie drapana i strzyżona. Ma cały szereg zastosowań. Najczęściej jednak bywa wykorzystywana m.in. do produkcji ubrań, zwłaszcza koszul, szalików, czapek i piżam oraz pościeli. Według niektórych znawców tematu flanela nie jest w rzeczywistości rodzajem tkaniny. Tym, co sprawia, że niektóre tkaniny są flanelowe, jest zastosowanie specjalnej metody szczotkowania, którą wykorzystano po raz pierwszy w XVII wieku. Wówczas wykonywano to ręcznie. Dzięki temu zabiegowi i szczególnym właściwościom tkaniny, które zapewniał, flanela stała się niezwykle pożądanym materiałem. Postęp technologiczny sprawił, że cały proces jest obecnie wykonywany mechanicznie. To uczyniło tę tkaninę o wiele bardziej dostępną i, co ważne, poprawiło jej i tak już wspaniałe właściwości. Sam proces jest dość prosty - małe metalowe szczotki rozdzielają i rozluźniają drobne włókna bawełny. Następnie zostają one lekko uniesione, co nadaje flaneli charakterystyczną dla niej strukturę, a co za tym idzie – miękkość.

Obecnie flanela stosowana w pościeli składa się zazwyczaj ze stuprocentowej bawełny. Dostępna jest zarówno w jednolitych kolorach, jak i w wersji z nadrukami czy w ponadczasową kratę. Flanelowa pościel jest jednym z najcieplejszych i najwygodniejszych rozwiązań na chłodne zimowe noce. A zawdzięcza to wielu swoim wartościowym cechom.


Naturalne ciepło pościeli flanelowej

Zdaniem wielu ekspertów i użytkowników, pościel flanelowa gwarantuje zimą największy komfort snu, ponieważ zapewnia właściwą termoregulację. Pod względem miękkości konkurować może z pościelami jedwabnymi. Te drugie mają jednak tę wadę, że są chłodne w dotyku nie sprawdzają się jako ochrona przed zimnem. Jeśli chodzi o izolację cieplną, najwyżej oceniane są pościele wełniane. Ich wadą natomiast jest gęsta struktura tkaniny, która sprawia, że jest dużo cięższa od innych materiałów, przez co nie każdemu będzie wygodnie pod nią spać. Z kolei pościel z flaneli bawełnianej gwarantuje doskonałą równowagę między ciepłem a komfortem. Najlepsze pościele, według ekspertki ds. zakupów w Offers.com, powinny być miękkie i delikatne już po wyjęciu z opakowania. Nieoczywistą zaletą pościeli z flaneli jest możliwość zaoszczędzenia na ogrzewaniu. Tkanina zatrzymuje ciepło przez długi czas, więc nocą nie ma potrzeby zwiększania mocy kaloryferów.


Przepływ powietrza w flaneli

Szczotkowana powierzchnia flanelowej pościeli pomaga zachować zarówno ciepło, jak i przepływ powietrza. W porównaniu z polarem lub innymi włóknami sztucznymi, pościel flanelowa utrzymuje ciało w odpowiednio wysokiej temperaturze, ale nie powoduje, że staje się rozgrzane i spocone. Bawełna jest surowcem naturalnym, dlatego nie powinna wywołać reakcji alergicznej, co częściej zdarza się w przypadku włókien sztucznych. Proces szczotkowania podczas produkcji powoduje powstawanie małych komórek, które zatrzymują powietrze. Są również odpowiedzialne za miękkość tkaniny. Flanelowa pościel ma również zdolność odprowadzania wilgoci z powierzchni ciała, ponieważ jest to materiał o dużym stopniu chłonności.


Łatwość w pielęgnacji kompletów pościeli z flaneli

W porównaniu z innymi pościelami, te wykonane z flaneli bawełnianej są niezwykle łatwe w pielęgnacji. Zarówno jedwabne, jak i wełniane pościele potrzebują prania chemicznego, aby zapewnić im długą trwałość. Natomiast pościel z flaneli bawełnianej można łatwo wyczyścić za pomocą standardowych zabiegów prania i suszenia. W dodatku włókna bawełny pozostają miękkie nawet po wielu praniach, podczas gdy inne materiały miewają tendencję do usztywniania się. Dodatkową zaletą flaneli jest możliwość suszenia w suszarce bębnowej, choć najlepiej oczywiście robić to na słońcu. Taka pościel nie tylko zyska świeży zapach, ale pomoże zapobiec jej mechaceniu. Innym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest dodanie do pierwszego prania 1/2 szklanki octu. Pozwala to także na utrwalenie koloru. W przypadku tego materiału nie powinno się używać zmiękczacza do tkanin, ponieważ może on paradoksalnie usztywnić tkaninę. Jeśli lubimy okrywać się zimą flanelową pościelą, warto mieć dwa lub trzy zestawy, które można zmieniać, zmniejszając zużycie. Bez zastosowania włókien sztucznych, czysta flanela bawełniana może się czasem kurczyć. Ze względu na luźny splot tkaniny, kurczenie się może wynosić do 10 procent przy pierwszym praniu.


Bogactwo wzorów pościeli flanelowej

Bawełna jest tkaniną, której struktura pozwala na tworzenie najróżniejszych wzorów. W związku z tym pościele wykonane z flaneli bawełnianej mają całą rzeszę zwolenników, od dzieci po dorosłych. Te, które są jednokolorowe, mogą idealnie uzupełniać wystrój wnętrza sypialni. Dzieci mogą wybierać między jasnymi, pastelowymi i kolorowymi wzorami, od motywów kwiatowych po nadruki z bohaterami kreskówek. Flanela daje możliwość naprawdę kreatywnego podejścia do wyboru pościeli do sypialni. Dzięki postępom w technologii produkcji, bez trudu można znaleźć flanelową pościel 3D, ze stylowymi nowoczesnymi wzorami, w skomplikowane geometryczne formy czy ponadczasowe motywy kwiatowe.

pościel flanelowa vs pościel bawełniana

Otulenie lekkością pościeli z polaru

Ciekawą alternatywą dla flaneli jest pościel z polaru. To tkanina wykonaną z politereftalanu etylenu i innych włókien syntetycznych. Wiele materiałów polarowych produkuje się z przetworzonych butelek PET. Szacuje się, że na każdy metr wyprodukowanej tkaniny polarowej, osiem butelek nie trafia na wysypiska śmieci. Polar pierwotnie używany był do tworzenia odzieży outdoorowej, ale obecnie produkowane są z niego nie tylko czapki, rękawice i bluzy, ale też koce, ręczniki i pościele. Popularność zawdzięcza temu, że jest niezwykle trwałym materiałem. Utrzymuje ciepło i szybko schnie, dlatego też pierwotnie był używany zamiast wełny przez miłośników wędrówek i sportów zimowych. Jego niewielka waga i zdolność do izolowania ciepła sprawiły, że stał się doskonałym towarzyszem zimowych biwaków. Stanowi doskonały wybór dla kogoś, kto szuka trwałego, miękkiego i przyjaznego dla środowiska materiału. Jakie cechy ma pościel z polaru?


Miękkość i antyalergiczność polaru

Polar, podobnie jak wełna, posiada doskonałe właściwości termiczne, ale jest zdecydowanie bardziej przyjemny w dotyku, oddychający i miękki. To czyni go doskonałym materiałem na pościel. Jest też znacznie lżejszy, więc nie będzie powodował dyskomfortu podczas snu. Pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnego uczucia przegrzania oraz nadmiernego pocenia się. Podobnie jak wełna, polar jest doskonałym izolatorem. Dodatkowo, jest całkowicie antyalergiczny, dlatego świetnie sprawdzi się w dziecięcych łóżkach.


Przyjazność dla środowiska pościeli polarowych

Pościel z polaru jest wykonana z materiałów, które nie szkodzą środowisku. Ponadto doskonale odprowadza wilgoć i łatwo schnie. To właśnie sprawia, że jest doskonałym materiałem na ręcznik czy koce. Polar błyskawicznie wchłania wodę, ale również szybko schnie. Jest to również niezwykle pożądana cecha w przypadku pościeli. Łatwo będzie ją wysuszyć po praniu albo jeśli rozleje się na nią woda. Pościel z polaru dostępna jest w wielu rozmiarach i kolorach, pasujących zarówno do wnętrz klasycznych, w stylu boho, jak i nowoczesnych:




Trwałość kompletów pościeli z polaru

W przeciwieństwie do wielu innych materiałów, pościel z polaru jest bardzo trwała i łatwa w utrzymaniu, dzięki czemu służyć może przez lata. Polar ma doskonałe właściwości absorpcyjne. Pranie pościeli z dodatkiem płynu do płukania pozwoli na naprawdę długie cieszenie się pięknym zapachem. Absorpcja oznacza niestety, że może wchłonąć też brzydkie zapachy, np. dym papierosowy. Zakup takiej tkaniny oznacza na dłuższą metę oszczędność, bo nie trzeba po kilku praniach wydawać pieniędzy na kolejny komplet.

Z kolei zakup pościeli online to także oszczędność czasu. Wiele osób ma wątpliwości, co do kupowania w Internecie – w końcu nie można zobaczyć ani dotknąć tego, co się wybiera. Wówczas warto postawić na zaufany sklep (nasza hurtownia z pościelą 3D) z bogatym asortymentem, który dba o szczegółowy opis produktu i świetną obsługę klienta na każdym etapie zakupów. Wybór materiału i wzoru powinien być uzależniony nie tylko od preferencji, ale również od pory roku i tego, czy np. jesteśmy alergikami. Gdy weźmie się pod uwagę wszystkie te aspekty, wybór idealnej pościeli na zimę, nie powinien spędzać snu z powiek.

Nie możesz się zdecydować? ten wpis CI pomoże: pościel do sypialni na każdą porę roku - jak wybrać?

Zostaw komentarz